Stajyerliği İş Fırsatına Çevirmenin 10 Adımı

jobline-blog (6)
abc
0

Okulunuzu bitirmeye birkaç krediniz kalmış ya da mezun olmak üzere de olsanız, stajyerlik mezun olmadan yapabileceğiniz en akıllıca hareketlerden biridir. Doğru bir seçimle (ve tabii ki doğru zamanda) stajyerliğiniz tam zamanlı bir işe dönüşebilir.

Eğer bir firmada stajyerken tam zamanlı bir çalışan olmak istiyorsanız stajyerlik döneminizi uzun süreli bir iş görüşmesi olarak düşünebilirsiniz – kendinizi hazır hissettiğinizi kanıtlamak, ve önünüze çıkacak zorlukları istekle ve zevkle karşılamalısınız. Aşağıdaki 10 adım size stajyerlikten tam zamanlı işe giden yolda bir kaç önemli ipucu verecektir.

• İletişimi koparmayın. Stajyerlik döneminiz bittiğinde ilişkilerinizi de bitirmeyin. Müdürünüzle – ve diğer çalışma arkadaşlarınızla – LinkedIn üzerinden bağlantılı kalın. Bu sizin yeteneklerinize ve ilgi alanınıza uyan bir fırsat olduğunda ilk önce sizi hatırlamalarını sağlayacak, ayrıca size gerektiğinde danışmanlık ve tavsiye sağlamalarını da mümkün kılacaktır.

• Teşekkür edin. Stajyerlik döneminiz bittiğinde, müdürünüz ve beraber çalıştığınız mesai arkadaşlarınıza el yazısıyla yazılmış notlar verin. Onlara bu öğrenim deneyimi ve fırsatı için teşekkür edin. Bu “eski kafa” teşekkür fikri çok dikkat çekecek ve kesinlikle ileride hatırlanacaktır.

• Geri dönüş isteyin. Eğer programda yoksa patronunuzdan neleri doğru yaptığınızı gösterecek ve ne konularda ilerlemeniz gerektiğini belirtecek bir performans değerlendirmesi isteyin. Bu müdürünüze işinizi iyi yapmak ve yeteneklerinize değer katmak için ne kadar hevesli olduğunuzu gösterecektir.

• Ne istediğinizi açıkça belirtin. Her gün iş çıkışlarında önce müdürünüze giderek tam zaman kalmak istediğinizi söyleyin ve açık bir pozisyon olup olmadığını sorun. Şimdi olmasa bile ne zaman olacağını bilemezsiniz. Ve bu pozisyon açıldığında müdürünüz önce sizi seçecektir, daha önceden ne kadar hevesli olduğunuzu hatırlayarak.

• Mesai arkadaşlarınızı tanıyın. Beraber öğle yemeğine gitmek ya da bir şirket organizasyonunda yardım teklif etmek gibi diğerlerine yardım etme fırsatlarını değerlendirin. Sizi bir parça rahatsız edebilir belki ama bu sizin başınız sıkıştığında başvurabileceğiniz insanların sayısını arttıracaktır, ister stajyerlik zamanınızda olsun ister ilerideki yaşamınızda.

• Sözünüzü tutun ve çok aceleci davranmayın. Her zaman size verilen bir işte sizden beklenenden daha fazlasını yaratmaya çalışın. Ekstra araştırmalar yapın, bitmiş projenizi tekrar kontrol edin ve eğer bir sunum yapıyorsanız başka bir seçenek ekleyin. Bir zorluk karşınıza çıktığında müdürünüze gitmeden önce kendi kendinize bir düşünerek çözmeye çalışın. Aşırıya kaçmayın ve çok hisli olmayın, bunlar isinizin kalitesini düşürebilir hatta tamamen mahvedebilir.

Leave us a comment

logged inYou must be to post a comment.